ΘΕΜΑ: «Διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2013-2014»
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLUaB5h-x7Pw_nofoApD-p1Fg6I64-Fku_IcoRtjUmyW1zLGwyQ9Ychwyglv6wiWQz4vS5wHDGcqoZ16bzeSvIAKMACjVlPCUzQFIfEh33ZYVcTIT7-6qK7WWpBvyTyyjHbggVfDy9icw/s320/panepisthmio-eosodos.jpg)
Για τη διδασκαλία β΄ ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο ισχύει η με αρ. πρωτ. 14302/Γ2/09-02-2012 Υ.Α. (ΦΕΚ Β΄ 253).
Παρακαλούνται οι Διευθυντές των Γυμνασίων να ενημερώσουν τους γονείς- κηδεμόνες των μαθητών για τη διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου.
Στη συνέχεια οι γονείς- κηδεμόνες των μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν στο Διευθυντή του σχολείου ενυπόγραφο σημείωμα, στο οποίο θα αναγράφεται η δεύτερη ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν.
Μετά την παραλαβή των ενυπόγραφων σημειωμάτων με την προτίμηση των μαθητών για τη β΄ ξένη γλώσσα οι Διευθυντές των Γυμνασίων σε συνεννόηση με τους συλλόγους των καθηγητών θα διερευνήσουν τη δυνατότητα λειτουργίας παράλληλης διδασκαλίας δεύτερης ξένης γλώσσας. Στη συνέχεια γνωστοποιούν στην οικεία Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης τα τμήματα διδασκαλίας δεύτερης ξένης γλώσσας το αργότερο έως την 27η Σεπτεμβρίου 2013.
0 Comment to "Διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2013-2014 "
Δημοσίευση σχολίου