![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLUaB5h-x7Pw_nofoApD-p1Fg6I64-Fku_IcoRtjUmyW1zLGwyQ9Ychwyglv6wiWQz4vS5wHDGcqoZ16bzeSvIAKMACjVlPCUzQFIfEh33ZYVcTIT7-6qK7WWpBvyTyyjHbggVfDy9icw/s320/panepisthmio-eosodos.jpg)
Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση, το τμήμα Βαλκανικών Σπουδών μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη, ενώ τα υπόλοιπα τρία τμήματα της Φλώρινας θα υπάγονται διοικητικά στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, ακριβώς όπως προέβλεπε και η αρχική μορφή του σχεδίου.
Τα δύο τμήματα της Κοζάνης θα υπάγονται πλέον στο ΑΠΘ, ενώ η μοναδική αλλαγή αφορά το τμήμα Μηχανολόγων – Μηχανικών που διατηρεί την ονομασία του.
Αναφορικά με το ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας, στη Φλώρινα δημιουργείται ένα τμήμα με την ονομασία Τεχνολόγων Γεωπόνων και τρεις κατευθύνσεις: α) Φυτικής Παραγωγής, β) Ζωικής Παραγωγής, γ) Αγροτικής Οικονομίας.
Ο νέος ακαδημαϊκός χάρτης της χώρας διαθέτει πλέον 405 τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ συνολικά, έναντι 534 τμημάτων πριν την εφαρμογή του σχεδίου «Αθηνά», δηλαδή ο αριθμός αυτών που καταργήθηκαν ή συγχωνεύτηκαν είναι 129. Σε μεταβατικότητα, δηλαδή σε λειτουργία έως την αποφοίτηση των εισαχθέντων 2012-2013, τίθενται 26 τμήματα.
0 Comment to "Τίτλοι τέλους και επίσημα για το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας!"
Δημοσίευση σχολίου